Pracovní prostředí MATE

Pracovní prostředí MATE je pokračováním prostředí GNOME 2. Poskytuje intuitivní a atraktivní desktopové prostředí využívající tradiční metafory pro Linux a další unixové operační systémy.

MATE je v aktivním vývoji, aby přineslo podporu pro nové technologie při zachování tradičního desktopového zážitku. Více viz Plán vývoje.

image

Můžete si projít a prohlédnout další snímky obrazovek s MATE.

Novinky

Příspěvky na blogu jsou také indexovány podle štítků a archivovány podle data. Můžete se také podívat na Planetu MATE a podívat se, co širší MATE komunita o MATE píše.

Které distribuce podporují MATE?

MATE je dostupné v oficiálních úložištích pro následující linuxové distribuce:

MATE je k dispozici prostřednictvím neoficiálních repozitářů pro následující linuxové distribuce:

Možná máte raději UNIX?

Můžete také vyhledat prostřednictvím DistroWatch.com, které všechny distribuce podporují MATE.

Komunita MATE zdokumentovala, jak nainstalovat MATE na mnoho distribucí v v pokynech k instalaci.

Aplikace

MATE se skládá z řady aplikací. Přejmenování bylo nutné, aby nedocházelo ke konfliktům s komponentami GNOME.

Caja

image

Caja je oficiální správce souborů pro pracovní prostředí MATE. Umožňuje procházení adresářů, stejně jako náhledy souborů a spouštění s nimi spojených aplikací. Je také odpovědný za zacházení s ikonami na ploše MATE. Funguje na lokálních a vzdálených souborových systémech. Caja je forkem aplikace Nautilus.

Pluma

image

Pluma je textový editor, který podporuje většinu standardních funkcí editorů. Také rozšiřuje tuto základní funkčnost o další funkce, které obvykle nejsou dostupné v jednoduchých textových editorech. Pluma je grafická aplikace, která podporuje úpravy více textových souborů v jednom okně (někdy označovaných jako karty nebo MDI). Pluma plně podporuje mezinárodní text používáním kódování Unicode UTF-8 v upravených souborech. Jeho základní sada funkcí zahrnuje zvýraznění syntaxe zdrojového kódu, automatické odsazení a podporu tisku (s náhledem tisku). Pluma je forkem aplikace Gedit.

Eye of MATE

image

eom nebo dlouze Eye of MATE je jednoduchý grafický prohlížeč pro pracovní prostředí MATE, který používá knihovnu gdk-pixbuf. Dokáže pracovat s velkými obrázky a může je zvětšovat a posouvat s konstantním využitím paměti. Jeho cíle jsou jednoduchost a dodržování norem. Eye of MATE je forkem aplikace Eye of GNOME.

Atril

image

Atril je jednoduchý prohlížeč vícestránkových dokumentů. Může zobrazit a tisknout PostScript (PS), zapouzdřený PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS a soubory PDF (Portable Document Format). Pokud to dokument podporuje, umožňuje také vyhledávání textu, kopírování textu do schránky, hypertextovou navigaci a záložky s obsahem. Atril je forkem aplikace Evince.

Engrampa

image

Engrampa je správce archivů pro prostředí MATE. Umožňuje vám vytvářet a upravovat archivy, prohlížet obsah archivu, prohlížet soubor obsažený v archivu a extrahovat soubory z archivu. Engrampa je forkem aplikace File Roller.

MATE Terminal

image

MATE Terminal je aplikace pro emulaci terminálu, kterou můžete použít k přistupu k UNIXovému shellu v prostředí MATE. S ním můžete spouštět libovolnou aplikaci, která je navržena pro provoz na VT102, VT220 a xterm terminálech. MATE Terminal má také schopnost používat více terminálů v jednom okně (kartách) a podporuje správu různých konfigurací (profily). MATE Terminal je forkem aplikace GNOME Terminal.

Odkud název pochází?

Jméno "MATE", vyslovované Ma-Tay, pochází z yerba maté, druhu cesmíny původem ze subtropické Jižní Ameriky. Její listy obsahují kofein a jsou používány k výrobě infuzí a nápoje zvaného Maté.

image


Contents © 2024 The MATE Team
Creative Commons License BY-SA
RSS GitHub Twitter Wiki