MATE Desktop Environment
Мејтово окружење радне површи је наставак Гнома 2. Пружа интуитивно и привлачно окружење радне површи користећи традиционалне метафоре за Линукс и друге Јуниксу сличне оперативне системе.
Мејт је у активном развоју зарад додавања подршке за нове технологије док у суштини чува традиционално искуство радне површи. Погледајте план развоја.
Овде можете баћи још снимака екрана Мејта.
Новости
- 2021-08-10 09:00 MATE 1.26 released
- 2020-02-10 09:00 MATE 1.24 released
- 2019-03-18 09:00 MATE 1.22 released
- 2018-02-07 09:00 MATE 1.20 released
- 2017-03-13 23:30 MATE 1.18 released
Објаве на блогу су индексиране према ознаци и архивиране по датуму. Можете такође погледати Планету Мејта да видите шта објављује велика Мејтова заједница.
Које дистрибције подржавају Мејт?
Мејт је доступан путем званичних ризница за следеће дистибуције Линукса:
- Alpine Linux
- Antergos
- AOSC
- Arch Linux
- Debian
- Fedora
- Gentoo
- GNU Guix and GNU GuixSD
- Hamara Linux
- Linux Mint
- Mageia
- Manjaro
- openSUSE
- Parrot Security OS
- PCLinuxOS
- PLD Linux
- Sabayon
- Salix
- Slint
- Solus
- Trisquel GNU/Linux
- Ubuntu
- Ubuntu MATE
- Uruk GNU/Linux
- Vector Linux
- Void Linux
Мејт је доступан путем незваничних ризница за следеће дистрибуције Линукса:
Или вам се више допада ЈУНИКС?
Такође можете да претражите „DistroWatch.com“ да видите које све дистрибуције подржавају Мејт.
Мејтова заједница је документовала како се инсталира Мејт на многим дистрибуцијама у водичу за инсталацију.
Програми
Мејт се састоји од великог броја програма. Преименовање истих је неопходно да би се избегли сукоби са Гномовим компонентама.
Цаја
Цаја је званични управник датотека за Мејтов радну површ. Омогућава прегледање директоријума, као и претпреглед датотека и покретање програма који су њима придружени. Такође је одговоран за руковање иконицама на радној површи Мејта. Ради на локалним и удаљеним системима датотека. Цаја је проистекао из Наутилуса.
Плума
Плума је уређивач текста који подржава већину стандардних функција уређивача текста. Такође проширује ову основну функционалност другим функцијама које се обично не налазе у једноставним уређивачима текста. Плума је графички програм који подржава уређивање више текстуалних датотека у једном прозору (што је понекад познато као језичци или МДИ). Плума у потпуности подржава међународне текстове својим коришћењем Јуникод УТФ-8 кодирања у уређиваним датотекама. Његов основни скуп функција укључује истицање синтаксе изворног кода, самостално увлачење и подршку за штампање (са претпрегледом штампе). Плума је проистекао из Гедита.
Око Мејта
„eom“ или Око Мејта је јендоставан графички прегледач за Мејтову радну површ који користи „gdk-pixbuf“ библиотеку. Може да ради са великим сликама, и може да зумира и да премиче са непроменљивим коришћењем меморије. Његов циљ је једноставност и сагласност са стандардима. Око Мејта је проистекао из Ока Гнома.
Атрил
Атрил је једноставан прегледник вишестраничних докумената. Може приказати и штампати датотеке Постскрипта (ПС), Угнежденог Постскрипта (ЕПС), ДЈВУ-а, ДВИ-а, ХПС-а и Формата Преносивог Документа (ПДФ). Када је подржано документом, такође омогућава претрагу текста, умножавање текста у оставу, кретање кроз хипертекст и обележиваче садржаја. Атрил је проистекао из Евинса.
Енгрампа
Енгрампа је управник архивама за Мејтово окружење. Омогућава вам да стварате и мењате архиве, прегледате садржај архиве, прегледате датотеку која се налази у архиви и да распакујете датотеке из архиве. Енгрампа је проистекао из Распакивача датотека.
Мејтов терминал
Мејтов терминал је програм емулације терминала који можете да користите да приступите шкољци ЈУНИКСА у Мејтовом окружењу. С њим, можете да покренете било који програм који је осмишљен да ради на VT102, VT220, и xterm терминалима. Мејтов терминал такође има способност да користи више терминала у једном прозору (језичцима) и подржава управљање са неколико подешавања (профила). Мејтов терминал је проистекао из Гномовог терминала.
Одакле потиче назив?
Назив „MATE“, изговара се „Ma-Tay“, долази од траве „maté“, жбунасте врсте која води порекло из суптропске Јужне Америке. Њени листови садржеc кафеин и користе се за справљање инфузија и напитка под називом „мате“.