Środowisko graficzne MATE

Środowisko graficzne MATE jest kontynuacją GNOME 2. Dostarcza intuicyjne i atrakcyjne środowisko wykorzystując tradycyjne metafory dla Linuxa oraz innych unixopodobnych systemów operacyjnych.

MATE jest rozwijane przez aktywnych programistów, którzy wspierają nowe technologie równocześnie kultywując dotychczasowe osiągnięcia desktopowe. Zajrzyj na harmonogram.

image

Więcej zrzutów ekranu.

Newsy

Posty na blogu są również otagowane oraz zarchiwizowane według dat. Zachęcamy również do zajrzenia na Planety MATE, tam można zobaczyć wpisy społeczności MATE.

Które dystrybucje są wspierane przez MATE?

Mate jest dostępne przez oficjalne repozytoria dla następujących dystrybucji Linuxa:

Mate jest dostępne przez nieoficjalne repozytoria dla następujących dystrybucji Linuxa (zawarcie ich w oficjalnych repozytoriach jest planowane):

Może wolisz UNIX?

Możesz również na Distro Watch poszukać wszystkich dystrybucji Linuxa wspieranych przez Mate.

Społeczność MATE stworzyła instrukcję instalacji MATE dla wielu dystrybucji. Jest ona dostępna w Przewodniku instalacji.

Aplikacje

MATE jest utworzone z ogromnej ilości aplikacji. Zmiana nazw jest konieczna, by uniknąć konfliktu z komponentami GNOME.

Caja

image

Caja jest oficjalnym menadżerem plików w środowisku graficznym MATE. Pozwala na przegląd katalogów, podgląd plików i uruchamianie powiązanych z nimi aplikacji. Jest również odpowiedzialna za obsługę ikon na pulpicie MATE. Pracuje na lokalnym oraz zdalnym systemie plików. Caja jest forkiem Nautilusa.

Pluma

image

Pluma jest aplikacją graficzną, która wspiera edytowanie wielodokumentowych plików w jednym oknie (znane jako MDI, interfejs wielodokumentowy). Pluma w pełni obsługuje międzynarodowe dokumenty dzięki wykorzystaniu Unicode UTF-8 w edytowanych plikach. Zawiera funkcje podświetlania składni kodu źródłowego, tworzenie automatycznych wcięć na początku akapitu oraz wsparcie drukowania (z podglądem wydruku). Pluma jest forkiem Gedita.

Eye of MATE

image

EOM, Eye of MATE jest prostą przeglądarką w środowisku graficznym MATE, który wykorzystuje bibliotekę gdk-pixbuf. Daje sobie radę w dużymi obrazami, może powiększać i przewijać obraz ze stałym wykorzystaniem pamięci. Jego celem jest uproszczenie i ustandaryzowanie. Eye of MATE jest forkiem Eye of GNOME.

Atril

image

Atril jest przeglądarką dokumentów o wielu kartach. Pozwala na wyświetlenie oraz wydruk dokumentów PostScript (PS), Encapsulated PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS oraz PDF. Pozwala na wyszukiwanie w tekście, kopiowanie tekstu do schowka, nawigację po hipertekście oraz posiada zakładki ze spisem treści. Atril jest forkiem Evince.

Engrampa

image

Engrampa jest menadżerem archiwów środowiska graficznego MATE. Pozwala na tworzenie i modyfikowanie archiwów, podgląd zawartości archiwów, podgląd plików zawartych w archiwum oraz wyodrębnienie pliku z archiwum. Engrampa jest forkiem File Roller.

Terminal MATE

image

Terminal MATE jest terminalem emulacji aplikacji, która może być użyta do podłączenia powłoki systemowej UNIX w środowisku graficznym MATE. Pozwala na uruchomienie każdej aplikacji utworzonej do uruchomienia na VT102, VT220 i terminali xterm. Terminal MATE ma możliwość użycia wielu terminali w pojedynczym oknie oraz wspieranie zarządzaniem różnymi konfiguracjami (profilami). Terminal MATE jest forkiem terminala GNOME.

Skąd się wzięła nazwa?

Nazwa "MATE", wymawiane Mate, pochodzi od yerba maté, gatunku ostrokrzewu paragwajskiego pochodzącego głównie z krajów Ameryki Południowej. Jej liście zawierają kofeinę i są używane do tworzenia naparu i napoju zwanego mate.

image


Contents © 2024 The MATE Team
Creative Commons License BY-SA
RSS GitHub Twitter Wiki